Rowery miejskie w Kołobrzegu

Rowery miejskie w Kołobrzegu
Rowery miejskie w Kołobrzegu

30 listopada przestanie się sezon rowerowy kołobrzeskiego systemu miejskiego. W sobotę wszystkie jednoślady na terenie osiedla będą otwarte po raz ostatni w tym roku – po północy już 1 grudnia) zostaną zablokowane w stacjach. Rowery udadzą się na odpowiednią przerwę, w porządku której przejdą przegląd, konserwację i niezbędne naprawy, by powrócić na ulice obecnie w marcu 2020 roku.

Rowery miejskie w Kołobrzegu

 

Rower Miejski został poruszony w czerwcu 2017 roku. Jak pokazuje firma Nextbike w trzecim sezonie mieszkańcy korzystali ze 135 jednośladów i 13 stacji. Łącznie kołobrzeżanie i turyści wypożyczyli je w tym roku ponad 88 tys. razy. Najaktywniejsi stanowili w miesiącach letnich. Od czerwca do sierpnia zrealizowali prawie 60% wszystkich tegorocznych przejazdów. W lipcu najwięcej – ponad 18,5 tysiąca, co świadczy, iż na wszystkim rowerze zrobiło się 137 przejazdów miesięcznie, czyli średnio 4,5 dziennie.

— Liczba przejazdów w kojarzącym się do kraju sezonie pokazuje, ze rower miejski w Kołobrzegu był strzałem w dziesiątkę. Przez siedem miesięcy każdy ze 135 rowerów był wypożyczony średnio 647 razy. Liczba klientów wzrosła o inne 9 200 osób — podsumowuje Aleksandra Myczkowska-Utrata, dyrektor ds. komunikacji Nextbike Polska. — Teraz czas na zimową przerwę, która stanie zastosowana na przygotowanie infrastruktury do następnego sezonu.

— Nikt nie myśli sobie Kołobrzegu bez Roweru Miejskiego. Jego wyjątkowa popularność wśród mieszkańców i turystów jest godna. Wydłużenie wolnego czasu czerpania z roweru dla ludzi posiadających Kołobrzeską Kartę Mieszkańca było przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Wśród prawie 10.000 posiadaczy karty to dzisiaj Rower Miejski bawi się największą popularnością. Dla miasta takiego jak Kołobrzeg – największego uzdrowiska w Polsce, namówienie ludzi do pozostawienia samochodów i korzystania z alternatywnych źródeł transportu zawsze było także będzie wyborem. Rower Miejski doskonale spełnia swoją pracę – mówi Prezydent Miasta, Anna Mieczkowska.

Dniem z maksymalną liczbą wypożyczeń była sobota 20 lipca. Z jednośladów skorzystano 1 080 razy, co świadczy, ze jakiś bicykl był wypożyczony tego dnia 8 razy. Średni czas wypożyczenia w tym roku wynosił 28 chwili i 28 sekund. Mieszkańcy Kołobrzegu najchętniej korzystali z aparatu w porach 15:00 – 19:00, kiedy powracało do ponad 33 proc. wypożyczeń z pełnego dnia. W granicy tygodnia podział rozprzestrzenia się bardzo równomiernie, jednak bardzo wypożyczeń widziano w soboty – 17,6 proc.

Największym zaangażowaniem bawiły się stacje Latarnia Morska – 15 1010 wypożyczeń oraz Kamienny Szaniec – 13 476 i Ratusz – 9 382. Także między tymi lokalizacjami operator odnotował najwięcej przejazdów. Ze stacji: Kamienny Szaniec do Latarnia Morska – 3 511 przejażdżek także z powrotem – 3 478 i z wypożyczalni Ratusz do Latarnia Morska – 1 594.

Najaktywniejszy użytkownik Kołobrzeskiego Roweru Miejskiego w tym okresie (od 1 marca do 28 listopada) wziął z zespołu 102 razy. Najpopularniejszy rower (numer 63150) wypożyczano 1 347 razy, czyli średnio 5 razy dziennie.

W kołobrzeskim systemie rowerowym do ostatniej chwile zapisałoby się ponad 24,5 tys. osób, z czego 38 proc. klientów w tym sezonie. Łącznie przez trzy okresy od inauguracji systemu przygotowali oni 249 tysięcy wypożyczeń.

Kołobrzeski Rower Miejski został poruszony w czerwcu 2017 roku. Na początkowym etapie obejmował 12 stacji i 125 rowerów. W miesiącu 2018 został również rozbudowany o inną stację i pozostałe 10 rowerów, założone przez Knight Frank, która zarządza Parkiem Handlowym Albatros. Kołobrzeska sieć wypożyczalni rowerowych jest już jedną z czterech w woj. zachodniopomorskim, w jakim można korzystać od wiosny do jesieni z rowerów dostarczonych przez Nextbike Polska

Zobacz również praca Kołobrzeg

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x