Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia
Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Zażywana przez mało dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina może zawierać w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w końca wzbudzenia obok nich wad nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch innych z siebie źródłach. Sprawa jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą prowadzili z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Jeszcze na środę rano w własnym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić biorą się krajowi konsultanci w poszczególnych dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Materiałów Biobójczych.

– Dołączamy do kwestii bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi eksperci w Polsce rozważą, co robić dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U jednego z naszych konsultantów potwierdziliśmy, że stał w porządku „bardzo nagłym” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina to szczególnie przystępny lek podawany przy cukrzycy typu II i potwierdzany przez ogromną grupę pacjentów. Od wielu lat rzuca się o tej podstawie jako doskonałym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a wtedy nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków może stanowić zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Wymienia się, iż w Polsce traktuje ją zwykle ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest już najatrakcyjniejszą i najważniejszą substancją wykorzystywaną do działania cukrzycy typu II, używaną jednak te często przy leczeniu cukrzycy typu I. Od kilku lat leki z obecną podstawą czynną są prawdziwy renesans. Odkryto gdyż jej znakomite właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z znajomych wiedzy dotyczy, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie z siebie w dwóch miejscach: w Azji także w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dają w środki niemal całą Europę. Szkodliwą podstawą jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi szczególnie męczący dla wątroby. Posiada same działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich wzrost choroby nowotworowej.

GIF wraca z aptek popularny syrop na kaszel

Jedno z naszych źródeł wskazuje, że ilości w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co wtedy nazywa w praktyce?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Potrafi się ale za mało lat okazać, że duzi na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej miary NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co wysoce

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy i Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że godzina na oficjalne artykuły będzie po ustaleniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W resorcie zdrowia słyszymy, że trzeba dołączyć do historie poważnie, zarazem wprawdzie nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co to powinni spełniać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak łatwo do bliskiego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w relacje od podanych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co wysoce. Możliwe jest przestawianie pacjentów na własne środki. Na szczęście diabetologicznych leków nie brakuje, choć są z normy mniej przyjemne w stosowaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z kolei zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje ale w myśli. W działalności aptekarze nadal zmagają się z niedoborami. Jego oddaniem jeśli zostanie podjęta decyzja o wstrzymaniu leków z metforminą w zakupie, 1,8 mln Polaków zostanie odciętych od działania z dnia na dzień. Poprawienie ich na następne materiały lecznicze może stanowić niezrozumiałe i zdrowotnie, i organizacyjnie. Bezpośrednio w świecie w Europie nie jest aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych środków z sektorze europejskiego – co jest jako daleko prawdopodobne – może stanowić tematem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina robi się przerażający – uważa Marek Tomków.

Środki na polskim rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments