Gmina Kołobrzeg, czyli malownicza okolica położona przy wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Gmina Kołobrzeg to miejsce, które wielu Polaków bardzo chętnie wybiera na letni wypoczynek. Nie ma się co temu dziwić – okolica obfituje w liczne atrakcje, a ponadto rekreacyjne tereny zielone, gdzie każda rodzina znajdzie idealną dla siebie atmosferę.
Gmina Kołobrzeg, czyli malownicza okolica położona przy wybrzeżu Morza Bałtyckiego
Dobre skomunikowanie gminy Kołobrzeg z resztą kraju sprawia, że jest to miejsce do którego łatwo jest dojechać praktycznie z każdego zakątka Polski. Dodatkowo dobrze rozwinięta sieć podmiejskich autobusów sprawia, że nawet podczas wakacji bez samochodu, po okolicy można swobodnie podróżować. Warto wiedzieć, w jakie atrakcje obfituje gmina Kołobrzeg i które miejscowości można wybrać na wakacyjny wypoczynek.
Gmina Kołobrzeg – dane podstawowe
Kołobrzeg to gmina wiejska, której stolicą jest miasto o tej samej nazwie. Co ciekawe, sam obszar Kołobrzegu nie wchodzi w skład gminy wiejskiej, a tworzy osobną gminę miejską. Mimo wszystko, te dwie gminy ściśle ze sobą współpracują i osoby niewtajemniczone w zawirowania prawne często je ze sobą utożsamiają. Według danych z 2016 roku, gmina Kołobrzeg była zamieszkiwana przez 10708 mieszkańców, co jest całkiem pokaźną liczbą biorąc pod uwagę zaludnienie całego powiatu i zajmuje 144,03 km². Do niektórych miejscowości gminy dojeżdżają autobusy komunikacji miejskiej w Kołobrzegu, oprócz tego przez gminę przebiegają drogi wojewódzkie nr: 102 oraz 162. Już w 1862 roku Kołobrzeg otrzymał połączenie kolejowe, które zostało zelektryfikowane w latach 80-tych XX wieku i jest eksploatowane do chwili obecnej, ciesząc się szczególną popularnością w okresie letnim.
Atrakcje w gminie Kołobrzeg
Gmina Kołobrzeg może dostarczyć sporej ilości atrakcji, pomijając już wszystko to, co czeka na turystów w mieście będącym stolicą gminy. Również na obrzeżach można się świetnie bawić! Najpopularniejszymi miejscowościami tej okolicy jest Grzybowo oraz Dźwirzyno – są to wioski rybackie, które w okresie letnim tętnią życiem i przyciągają setki turystów, ciesząc się szerokimi i piaszczystymi plażami. Na turystów czeka plażowanie, spacery deptakiem i ogromna ilość kramów oraz budek z sezonowymi artykułami, których w tych miejscowościach na pewno nie zabraknie.
Rodziny z dziećmi w szczególności powinny odwiedzić miejscowość Zieleniewo, gdzie znajduje się słynny Western Park. W parku znajduje się kilka krain tematycznych, mianowicie Western Park, Lunapark, Wioska Indiańska, Motopark, Minizoo czy mini-miasteczko ruchu drogowego. Na terenie parku zlokalizowana jest także stadnina koni. Z całą pewnością żadne dziecko nie wyjdzie z tego miejsca znudzone, a ogrom atrakcji zapewni świetną zabawę na cały dzień. Osoby spragnione wypoczynku na łonie natury mogą skorzystać z licznych ścieżek spacerowych oraz rowerowych zlokalizowanych na terenie gminy, a także wypocząć nad malowniczymi brzegami jeziora Resko Przymorskie. W Dźwirzynie na jeziorze zbudowano przystań gdzie cumują jachty oraz można wypożyczyć sprzęt wodny. Jest to jezioro na którym atrakcje znajdą wędkarze, ale także osoby aktywnie uprawiające sport – w szczególności windsurfing i kitesurfing.
Wybrzeże Morza Bałtyckiego to również idealne miejsce dla osób uprawiających nordic walking. Warto dodać, że w Dźwirzynie funkcjonuje letni amfiteatr, gdzie w sezonie odbywają się liczne koncerty oraz występy kabaretowe pod gołym niebem. Okazuje się, że gmina Kołobrzeg ma coś w zanadrzu także dla miłośników zabytków i zwiedzania – warto zobaczyć Pałac Myśliwski w Budzistowie, neogotyckie kościoły w Karcinie i Korzystnie, a także jedną z perełek architektonicznych całej gminy – XVI wieczny kościół w Sarbii, którego wnętrze i wyposażenie zachowało się w praktycznie nienaruszonym stanie i z pewnością kościół ten jest jedynym obiektem w swoim rodzaju. Jeśli dla kogoś gmina wiejska Kołobrzeg oferuje zbyt mało atrakcji, zawsze można udać się do Kołobrzegu, gdzie znajdziemy zabytki, muzea i piękne, 220-metrowe molo spacerowe.
Infrastruktura turystyczna
Gmina Kołobrzeg obfituje w obiekty o charakterze turystycznym. W szczególności można je znaleźć w Grzybowie oraz nieco większym Dźwirzynie, miejscowościach typowo nastawionych na przyjmowanie turystów. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie – na obszarze gminy zlokalizowane są liczne ośrodki wypoczynkowe z zapleczem gastronomicznym, a także kwatery o charakterze prywatnym. Najdroższe noclegi można znaleźć w pierwszej i drugiej linii brzegowej – zwykle im obiekt jest dalej położony od plaży, tym niższą cenę mogą zaproponować gospodarze. Zarówno w Kołobrzegu, jak i w Grzybowie czy Dźwirzynie nie ma problemu z samym noclegiem, a także zorganizowaniem wyżywienia. W sezonie letnim działa tu bowiem wiele smażalni ryb, pizzerii oraz barów oferujących domowe obiady.
Tuż po zakończeniu sezonu letniego gmina Kołobrzeg oferuje znaczny spadek cen za noclegi – można znaleźć kwaterę wysokiej jakości już za 20 złotych za dobę. Oczywiście do opłaty za noclegi należy doliczyć opłatę klimatyczną, która wynosi 2,00 złotych za dzień w przypadku osoby dorosłej i 1,00 złoty za dzień w przypadku dzieci i młodzieży do lat 18.
Zobacz również Miasto Kołobrzeg