Gmina Kołobrzeg, czyli malownicza okolica położona przy wybrzeżu Morza Bałtyckiego

Gmina Kołobrzeg
Gmina Kołobrzeg

Gmina Kołobrzeg, czyli malownicza okolica położona przy wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Gmina Kołobrzeg to miejsce, które wielu Polaków bardzo chętnie wybiera na letni wypoczynek. Nie ma się co temu dziwić – okolica obfituje w liczne atrakcje, a ponadto rekreacyjne tereny zielone, gdzie każda rodzina znajdzie idealną dla siebie atmosferę.

Gmina Kołobrzeg, czyli malownicza okolica położona przy wybrzeżu Morza Bałtyckiego

Dobre skomunikowanie gminy Kołobrzeg z resztą kraju sprawia, że jest to miejsce do którego łatwo jest dojechać praktycznie z każdego zakątka Polski. Dodatkowo dobrze rozwinięta sieć podmiejskich autobusów sprawia, że nawet podczas wakacji bez samochodu, po okolicy można swobodnie podróżować. Warto wiedzieć, w jakie atrakcje obfituje gmina Kołobrzeg i które miejscowości można wybrać na wakacyjny wypoczynek.

Gmina Kołobrzeg – dane podstawowe

Kołobrzeg to gmina wiejska, której stolicą jest miasto o tej samej nazwie. Co ciekawe, sam obszar Kołobrzegu nie wchodzi w skład gminy wiejskiej, a tworzy osobną gminę miejską. Mimo wszystko, te dwie gminy ściśle ze sobą współpracują i osoby niewtajemniczone w zawirowania prawne często je ze sobą utożsamiają. Według danych z 2016 roku, gmina Kołobrzeg była zamieszkiwana przez 10708 mieszkańców, co jest całkiem pokaźną liczbą biorąc pod uwagę zaludnienie całego powiatu i zajmuje 144,03 km². Do niektórych miejscowości gminy dojeżdżają autobusy komunikacji miejskiej w Kołobrzegu, oprócz tego przez gminę przebiegają drogi wojewódzkie nr: 102 oraz 162. Już w 1862 roku Kołobrzeg otrzymał połączenie kolejowe, które zostało zelektryfikowane w latach 80-tych XX wieku i jest eksploatowane do chwili obecnej, ciesząc się szczególną popularnością w okresie letnim.

Atrakcje w gminie Kołobrzeg
Gmina Kołobrzeg może dostarczyć sporej ilości atrakcji, pomijając już wszystko to, co czeka na turystów w mieście będącym stolicą gminy. Również na obrzeżach można się świetnie bawić! Najpopularniejszymi miejscowościami tej okolicy jest Grzybowo oraz Dźwirzyno – są to wioski rybackie, które w okresie letnim tętnią życiem i przyciągają setki turystów, ciesząc się szerokimi i piaszczystymi plażami. Na turystów czeka plażowanie, spacery deptakiem i ogromna ilość kramów oraz budek z sezonowymi artykułami, których w tych miejscowościach na pewno nie zabraknie.

Rodziny z dziećmi w szczególności powinny odwiedzić miejscowość Zieleniewo, gdzie znajduje się słynny Western Park. W parku znajduje się kilka krain tematycznych, mianowicie Western Park, Lunapark, Wioska Indiańska, Motopark, Minizoo czy mini-miasteczko ruchu drogowego. Na terenie parku zlokalizowana jest także stadnina koni. Z całą pewnością żadne dziecko nie wyjdzie z tego miejsca znudzone, a ogrom atrakcji zapewni świetną zabawę na cały dzień. Osoby spragnione wypoczynku na łonie natury mogą skorzystać z licznych ścieżek spacerowych oraz rowerowych zlokalizowanych na terenie gminy, a także wypocząć nad malowniczymi brzegami jeziora Resko Przymorskie. W Dźwirzynie na jeziorze zbudowano przystań gdzie cumują jachty oraz można wypożyczyć sprzęt wodny. Jest to jezioro na którym atrakcje znajdą wędkarze, ale także osoby aktywnie uprawiające sport – w szczególności windsurfing i kitesurfing.

Wybrzeże Morza Bałtyckiego to również idealne miejsce dla osób uprawiających nordic walking. Warto dodać, że w Dźwirzynie funkcjonuje letni amfiteatr, gdzie w sezonie odbywają się liczne koncerty oraz występy kabaretowe pod gołym niebem. Okazuje się, że gmina Kołobrzeg ma coś w zanadrzu także dla miłośników zabytków i zwiedzania – warto zobaczyć Pałac Myśliwski w Budzistowie, neogotyckie kościoły w Karcinie i Korzystnie, a także jedną z perełek architektonicznych całej gminy – XVI wieczny kościół w Sarbii, którego wnętrze i wyposażenie zachowało się w praktycznie nienaruszonym stanie i z pewnością kościół ten jest jedynym obiektem w swoim rodzaju. Jeśli dla kogoś gmina wiejska Kołobrzeg oferuje zbyt mało atrakcji, zawsze można udać się do Kołobrzegu, gdzie znajdziemy zabytki, muzea i piękne, 220-metrowe molo spacerowe.

Infrastruktura turystyczna
Gmina Kołobrzeg obfituje w obiekty o charakterze turystycznym. W szczególności można je znaleźć w Grzybowie oraz nieco większym Dźwirzynie, miejscowościach typowo nastawionych na przyjmowanie turystów. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie – na obszarze gminy zlokalizowane są liczne ośrodki wypoczynkowe z zapleczem gastronomicznym, a także kwatery o charakterze prywatnym. Najdroższe noclegi można znaleźć w pierwszej i drugiej linii brzegowej – zwykle im obiekt jest dalej położony od plaży, tym niższą cenę mogą zaproponować gospodarze. Zarówno w Kołobrzegu, jak i w Grzybowie czy Dźwirzynie nie ma problemu z samym noclegiem, a także zorganizowaniem wyżywienia. W sezonie letnim działa tu bowiem wiele smażalni ryb, pizzerii oraz barów oferujących domowe obiady.

Tuż po zakończeniu sezonu letniego gmina Kołobrzeg oferuje znaczny spadek cen za noclegi – można znaleźć kwaterę wysokiej jakości już za 20 złotych za dobę. Oczywiście do opłaty za noclegi należy doliczyć opłatę klimatyczną, która wynosi 2,00 złotych za dzień w przypadku osoby dorosłej i 1,00 złoty za dzień w przypadku dzieci i młodzieży do lat 18.

 

Zobacz również Miasto Kołobrzeg

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x