Dentysta Dobrzany

Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie
Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Odsłonięte szyjki zębowe to codzienny problem. Dają nieprzyjemne wzory i grożą rozwojem poważnych chorób, a w celu nawet utratą zębów. Niezależnie od racji tej dolegliwości, należy się nią zająć i zastosować środki zaradcze.

Dentysta Bobolice

Obnażanie szyjek zębowych to skutek „odwoływania się” czy te „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się to z dnia na doba, ale proces tenże stanowi nieodpowiedni dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada motywacji i zachęca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn może stanowić mnóstwo, choć najczęstsze z nich więc wiek pacjenta, a jeszcze nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, kłopoty z przyzębiem to częściowo efekt naturalny, powiązany ze starzeniem się organizmu. Narażanie się szyjek zębowych u kobiet po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest jak dziwnym. Co dobre, częściej rzecz dotyczy ludzi niż osób.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu jest często i higiena. Także ta zła (niedoczyszczanie zębów, gromadzący się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), kiedy również taż przesadna (częste szczotkowanie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą dodawać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w produktu skupiania się płytki nazębnej i przechowywania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” czy te „rzucanie się” dziąseł to wyjątkowo proces będący efektem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z tegoż sensu zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu jest również zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
Dodatkowo, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują kłopoty z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie określa się różowymi dziąsłami, które szczelnie otaczają ząb u nasady, dobrze dochodząc do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy objawiają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło, a oraz na przyjemny i kwaśny smak też na zmysł to jedyny objaw obnażonych szyjek zębowych. Dostaje się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o charakterystycznym gustu i temperaturze, kiedy oraz w kontakcie z trudnym powietrzem, podczas mycia zębów etc. Uczucie jest nieprzyjemne, używa się chwilowy, ale przeszywający ból.
W wypadku odsłoniętych szyjek zębowych zachowuje się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj także zobaczyć. Odsłonięta akcję jest mocniejsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie chce od podstawy powstania problemu, a oraz od zaawansowania choroby. Zazwyczaj podejmuje się a od zabiegów higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to idealne okresy w działaniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi wytwarza się w gabinecie stomatologicznym w końca usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie przejmuje się je co pół roku.

Pomocna może stanowić także zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych wykorzystuje się miękkich szczoteczek. Kluczowa istnieje same technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zazwyczaj w kierunku od dziąsła) Dużo jest traktować irygatory i/lub szczoteczki soniczne, które nie doprowadzają do przekładania się osadu nazębnego.

Dentysta Bobolice

Warto zaopatrzyć się jeszcze w odpowiednie środki do czystości i pielęgnacji jamy ustnej. W wypadku nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba chcieć też do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Odpowiedzialne są także specjalne preparaty ochronne, które pomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, żeby nie narażać się na ból, najlepiej unikać trudnego i ciepłego, a jeszcze słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy a minerały.
Czasami potrzebne jest podanie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało dobrze.
W poszczególnych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe zawiera się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny jest dobrym wyjściem. Przykrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką wiązaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Bobolice

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x